בדיקות פונקציונליות

רפואה פונקציונלית היא מונח חדש יחסית, שנטבע לפני כעשרים וחמש שנים שהוטבע כדי להגדיר את הרפואה הרב תחומית של העתיד. הרפואה הפונקציונלית משלבת מחקר מדעי עם אפשרויות חדשניות לאבחון מדויק ולטיפול רפואי בטוח ויעיל במצבים מורכבים וכרוניים. זוהי גישה הוליסטית ומותאמת אישית, אשר מבקשת לטפל בשורש הבעיה ובאבחון הגורמים האפשריים למצבים אלה במקום בגישה ברפואה השמרנית שמתמקדת בדיכוי התסמינים בלבד ע”י תרופות. הגישה הפונקציונלית מתייחסת למגוון היבטים, כגון מרכיבים סביבתיים, אורח חיים, חוסרים תזונתיים, חשיפה לחומרים סביבתיים שונים, גורמים גנטיים, כשלים ביוכימיים, מתחים רגשיים וחברתיים והיבטים אחרים נוספים.

הרפואה הפונקציונלית מתמקדת באבחון על בסיס בדיקות מעבדה פונקציונליות מתקדמות.

בדיקות פונקציונליות מתאימות למטופלים שמתמודדים עם מחלות כרוניות מורכבות או תסמונות שונות, כמו למשל תסמונת המעי הרגיש, רגישויות למזון ומצבים כרוניים אחרים. המטרה היא להוביל למצב של איזון, כך שניתן יהיה למנוע התפתחות תסמינים ומחלות כרוניות, ולטפל במצבים בריאותיים קיימים גם ללא אבחון מחלה כלשהי, כך שניתן יהיה למקסם את החיוניות. באמצעות אבחון וטיפול בגורמים, הרופא הפונקציונלי מסוגל לשפר ואף לרפא מצבים רבים של מחלות שנחשבות לכרוניות. לעיתים, גם טיפול בחלק מהגורמים עשוי להביא לריפוי המחלה.

הרפואה הפונקציונלית מגדירה את המושג בריאות כמכלול של שלמות פיזית, חברתית ונפשית ואת החולי כרצף תהליכי המביע חריגה מהבריאות. העדר הוכחה רפואית פתולוגית לקיום מחלה אינו מצביע על בריאות. אפילו תסמין (סימפטום) קל יחסית יכול להעיד על מצב חולי, גם אם אין הוכחה רפואית פתולוגית לקיום “מחלה”. אבחון החריגות הביוכימיות או המטבוליות עשוי להוכיח מדעית את קיום החריגה מהבריאות. טיפול בחריגות אלה עשוי לשפר את המצב הבריאותי באופן צפוי ומיד מבחינה כמותית ואיכותית ובכך לשפר את איכות החיים.

מודל זה מבטא גישה רפואית ייחודית לטיפול אישי, המתמקדת בהשגת יעדי בריאות באמצעות שיפור מירבי של התפקוד הפיזיולוגי.

סוגי בדיקות פונקציונליות

ניתן לבצע היום מגוון רחב של בדיקות פונקציונליות, בהתאמה אישית להיסטוריה הרפואית של האדם, כגון חשיפה למזהמים, תסמינים ותלונות על מצבים בריאותיים או נפשיים, מחלות נלוות ועוד מצבים רבים אחרים.

אלו הן חלק מהבדיקות המוצעות במעבדת AMC בתחום הרפואה הפונקציונלית:

 • בדיקת חומצות אורגניות בשתן (OAT).
 • בדיקת רגישויות למזון.
 • FDH-בדיקה מקיפה לתפקוד מערכת העיכול שכוללת היסטמין.
 • בדיקת GI Effects, שהיא בדיקת צואה לתפקוד מערכת העיכול, דלקתיות, מיקרוביום ואבחון DNA של פרזיטים.
 • בדיקת Ivygene, שהיא בדיקה מוקדמת לאישוש מחלת הסרטן בשלב מאד מוקדם.
 • בדיקת M2PK: בדיקה מוקדמת לגילוי סרטן המעי הגס.
 • בדיקת GPL TOX- לאבחון חשיפה לכימיקלים שאינם מתכתיים.
 • בדיקת MycoTox, לאבחון חשיפה לזיהומים שהמקור להם הוא פטרייתי.
 • מתכות כבדות בשתן ובשיער
 • בדיקת צואה לרגישות לגלוטן, שבולת שועל, שמרים, תירס ועוד
 • בדיקת נוטריגנומיקה.
 • בדיקת הורמונים מקיפה
 • בדיקת ויטמינים מקיפה

הגדרת מצבי בריאות וחולי בהתאם לרפואה הפונקציונלית

רפואה פונקציונלית מגדירה מצב בריאותי כמצב של חיוניות מלאה בהיבטים של חברה, גוף ורגש. כלומר, במודל הרפואה הפונקציונלית, מצב של חולי מוגדר כהליך מתמשך שתחילתו בסטייה קלה מהבריאות האופטימלית.

זוהי גישה רפואית מיוחדת שמאפשרת להציע גישות טיפול בהתאמה אישית, תוך התמקדות בשיפור הבריאות באמצעות שיפור התפקוד הגופני והביו-כימי באופן אופטימלי. אלו העקרונות המנחים בגישה זו:

העובדה שבדיקות שגרתיות לא גילו מחלה או מצב בריאותי שאינו תקין, אין פירושה שלא קיים מצב בריאותי שאינו אופטימלי.

כלומר, בדיקות מעבדה ובדיקות פיזיות שגרתיות מגלות מצבי פתולוגיה מתקדמת בלבד, ותוצאות תקינות של בדיקות אלו, עדיין אין פירושן שלא קיים בגוף מצב של חולי.

שקט נפשי פירושו בריאות שלמה

מעבדת AMC עובדת בשיתוף פעולה עם כל חברות הביטוח, ומספקת שירותי מעבדה פרטית לבדיקות מעבדה גם לתיירות מרפא, עובדים זרים או מוסדות שונים, כולל מחקרים של מוסדות אקדמיים וחברות פרמצבטיות.

יש לנו בלעדיות ממעבדה בארצות הברית לביצוע מגוון בדיקות, כגון בדיקות רגישות למזון, כמו גם בלעדיות ממעבדה בקנדה להתאמה אישית של סוגי מזון בהתאם לגנים.

אנחנו משתפים פעולה גם עם מעבדות שונות בחו”ל לביצוע מגוון בדיקות מיוחדות, כך שאם אתם חושדים בחוסר איזון גופני, אל תמתינו. פשוט בואו לקבל את הבדיקה שלכם, בהליך אישי, עם תוצאות מהירות שמאפשרות נקיטה מהירה בפעולה, במידת הצורך. כי אין כמו שקט נפשי לרווחה בריאותית ואיכות חיים.

אין תסמינים, אבל המטופל חולה

גם במצב שבו לא מתרחשים שום תסמינים, אבחון מדעי מקיף לבדיקת סטיות תזונתיות, מטבוליות או ביו-כימיות, באמצעות בדיקות פונקציונליות שמבוצעות במעבדה פרטית, בשילוב עם בחינת ההיסטוריה הרפואית המלאה, יכול, בחלק מהמקרים, להוכיח מצב של סטיה מבריאות תקינה.

יש גם חשיבות מרובה לבצע את הבדיקות דרך מעבדה רפואית מוכרת שלה האמצעים לבצע חלק ניכר מהבדיקות בעצמה תוך מתן תשובות מהירות וחלק מהבדיקות ע”י מעבדות מובילות בחו”ל. לקיחת הדגימות נעשית בצורה מקצועית ולא באמצעות מתווכים שאין להם נסיון מקצועי בביצוע בדיקות אלא רק משמשים כצינור להעברת בדיקות.

הבדיקות מאפשרות להתוות קו טיפול מתאים כך שניתן יהיה להפחית את הסטיות מקו הבריאות ולשפר את המצב הבריאותי ואיכות החיים של המטופל בגישה מדויקת.

התייחסות גם לתסמינים שוליים

במקרים מסוימים, מטופלים אינם זוכים לטיפול המקיף היות והם חווים תסמין שמוגדר על ידי רופאים כ”שולי” שאינו מצריך טיפול, או שנקבע להם טיפול תרופתי שעשוי להיות שגוי. במקרים חמורים יותר, מטופלים עם תסמינים שאינם מעידים על מצב פתולוגי מורכב, מוגדרים כ’היפוכונדרים’. הטיפול השמרני המשתדל לדכא סימפטומים ולמנוע את התבטאותם החיצונית-אינו ריפוי אמיתי של המחלה. הגורמים ממשיכים להצטבר ולהחמיר את מצב המחלה ואז ניתנות תרופות רעילות הרבה יותר ובמינונים גבוהים יותר שהם עצמם עלולים לגרום למחלות נוספות.

הרפואה הפונקציונלית אינה מרשה גישה כזו, וזוהי המטרה הראשית והעיקרית של ביצוע בדיקות פונקציונליות: לאבחן את האדם בשלמותו, להתייחס לכל פרט קטן או גדול שהוא מדווח עליו, לקבוע תכנית טיפול מתאימה בזמן, והכי חשוב – למנוע התפתחות מצבים בריאותיים מורכבים יותר. מודל זה מבטא גישה רפואית ייחודית לטיפול אישי, המתמקדת בהשגת יעדי בריאות באמצעות שיפור מירבי של התפקוד הפיזיולוגי.

סוגי הבדיקות
נוטריגנומיקה

רגישות למזון והתאמת תזונה

הפניה לבדיקות מערכת העיכול

אי סבילות למזון

בדיקות הורמונים

בדיקות ויטמינים ומינרלים

בדיקות HIV ומחלות מדבקות

בדיקות HIV ומחלות מדבקות

בדיקות חומצות אורגרניות ורעלים

בדיקות חומצות אורגניות ורעלים

דילוג לתוכן